Blue Flower


Veľa turistov, ktorí prídu do Japonska strávi väčšinu času v Tokiu a okolitých oblastiach, ako napríklad Yokohama, Hakone a Kamakura, prípadne sa vydá na jednodňový výlet za históriou do Nikka. Takýto postup určite nie je zlý, keď má človek tak okolo 10 dní k dispozícii. Ale ak prídete na dva týždne prípadne viac, určite sa oplatí pocestovať trochu po krajine a vidieť ako vyzerá “skutočné” Japonsko. Ako sa hovorí o väčšine veľkomiest, že nie sú to, o čom je zvyšok krajiny, že Londýn neni Británia, Paríž neni Francúzsko a New York neni Amerika, tak ani Tokio neni Japonsko. Práve cestovaním po krajine človek dostane lepší obraz o tom, ako skutočne žijú obyčajní ľudia a ako to vyzerá mimo kozmopolitného veľkomesta, kde je život ovplyvnený “západom” (aspoň v prípade Tokia). 

Naše odporúčania budú skôr pre turistov, ktorí chcú toho veľa vidieť, hlavne veci, ktoré sú iné ako u nás, alebo ktoré sme my pokladali za zaujímavé, keď sme sem prišli. Čiže nie až tak veľmi pre turistov, ktorí sem prídu za zábavou a rozptýlením.

TOKIO


Na Tokio by sme odporúčali využiť aspoň 4-5 dní. Tokio je skutočne obrovské mesto, je tu toho veľa čo vidieť a skúsiť. Naviac cestovanie tiež zaberie nejaký čas, napriek tomu, že Tokio má skvele vybudovaný dopravný systém a metro a vlaky idú naozaj všade, kam turista potrebuje. 

V Tokiu by ste určite nemali vynechať tieto miesta:

Shinjuku

Je veľké mesto s množstvom obchodov, reštaurácií, barov, karaoke barov, atď. Keď som si ja predstavovala kedysi ázijské veľkomesto, tak som si to predstavovala zhruba tak ako vyzerá Shinjuku, všade plno svietiacich a farebných reklám, ruch, plno ľudí a neutíchajúce kriky predavačov, alebo panelových reklám. Je tu aj Shinjuku Gyoen park, čo je celkom pekný a veľký park s japonskou záhradou. Okrem toho je tu aj štvrť mrakodrapov, kde na najvyšších poschodiach sú zaujímavé reštaurácie s geniálnym výhľadom. Pre tých, ktorý nechcú za taký výhľad platiť večerou je až do noci otvorená Government Building, kde sa dá vyviesť na najvyššie poschodie a obdivovať Tokio z každej strany. Je to super výhľad! Hlavne v noci!

Shibuya

Mesto mladých ľudí, s množstvom obchodov hlavne pre nich. Je to veľmi živé mesto, tiež s množstvom obchodov, reštaurácií, barov. Na Shibuyi je aj najfrekventovanejšia križovatka na svete. Najlepší pohľad na ňu je zo Starbucksu oproti. Skúste si tam sadnúť a pozorovať ľudí pod vami niekoľko minút. Budete mať pocit, že sa nachádzate nad veľmi hyperaktívnym mraveniskom Smile. Okrem toho je Shibuya známa aj obrovským obrazovkami na budovách pri stanici, na ktorých bežia reklamy, klipy, prípadne správy. 

Harajuku

Ak ste niekedy počuli o divne oblečených dievčatách z Tokia, alebo chcete vedieť, kde sa to kedysi nechala Gwen Stefani inšpirovať, tak sa skúste postaviť neďaleko Harajuku JR stanice a uvidíte, prečo je táto štvrť slávna. Alebo, možno uvidíte, čo ste ešte zatiaľ nevideli Smile. Okrem toho je pri Harajuku JR stanici aj vchod do slávnej Meiji jingu, čiže najväčšej šintoistickej svätyne v Tokiu a jednej s najdôležitejších v Japonsku. Určite sa oplatí si ju ísť pozrieť.

Ginza

Ginza je niečo ako Champs Elysee Paríža alebo 5th Avenue New Yorku. Najznámejšie značky svetovej módy tu majú svoje obchody a darí sa im až neuveriteľne dobre. V nedeľu poobede sa ulica uzavrie pre dopravu a stane sa z nej pešia zóna. Okrem toho tu má zatiaľ najväčší obchod Apple, je tu aj Sony building s rôznymi zábavkami pre hravých ľudí, Toyota show window. Našou obľúbenou časťou je štvrť mrakodrapov už skoro pri Nihonbashi stanici, kde je možné vidieť modernú časť Tokia. Okrem toho sa môžete vyviesť preskleneným výťahom v Dentsu building až na 36 poschodie a keď pôjdete tým istým výťahom dole a budete sa pozerať von, budete mať nepríjemný pocit, že sa prepadávate do zeme nezadržateľnou rýchlosťou. Pred Dentsu budovou je aj zaujímavá parná fontána, z ktorej sa parí iba každú celú hodinu. 

Akihabara

Toto je mesto elektroniky a všetkého, čo s tým súvisí. Je to raj pre mužov, chlapcov a elektro fanatikov. Okrem toho za posledných niekoľko rokov sa Akihabara stala aj centrom milovníkov manga a tzv. “otaku” kultúry. Najlepšie je sem zájsť v nedeľu, kedy sem prichádzajú dievčence poobliekané za rôzne postavičky z japonských komiksov, aby potešili milovníkov týchto komiksov, ktorí sú hlavne mužského pohlavia (len tak mimochodom, terajší japonský premier, pán Aso, je tiež náruživým milovníkom japonských komiksov, ale asi vzhľadom na svoju momentálnu funkciu ho tu nestretnete Smile).

Cisársky palác

Je klasika, tak ako v každom inom meste sú palace panovníkov, tak aj v Tokiu to majú. Keďže cisár tu ešte stále býva, tak sa dá vidieť iba časť záhrad a palace z vonku. Zvnútra si môžte vybaviť špeciálne povolenie ako skupinová obhliadka niekoľko dní dopredu. 

Tsukiji

Asi najslávnejší rybý trh na svete a vraj aj najväčší. Je hlavne preslávený aukciami na tuniakov, ktorý tu dosahujú neskutočné rozmery. My na Tsukiji milujeme hlavne sushi, ktoré sa dá nájsť všade. Odporúčame ísť tam, kde bude veľa japoncov, je to znak toho, že je to tam dobre. Áno, naozaj aj sushi môže byť dobré a zlé a sú v tom rozdiely, dokonca aj na Tsukiji.

Ak budete mať viac času, tak sa oplatí sa pozrieť aj na:

Ueno

Nachádza sa tu hlavne sakurou preslávený Ueno park, inák nič moc, ale sakura je tu naozaj pekná, len problem je v tom, že vtedy tu býva aj príšerne veľa ľudí. Okrem toho je tu niekoľko galérií a múzeí a hlavne je tu celkom slávny Ueno trh, na ktorom môžete kúpiť všetko, od rýb, rias, sušených vecí na jedenie cez oblečenie, kozmetiku, kufre, kabelky, až po šperky a drahé kamene. Je to celkom sranda sa tu tak prechádzať, naviac na Japonské pomery je to celkom lacné a celkom dobre sa tu nakupujú darčeky domov.
Omotesando – je veľmi pekná nákupná ulica, s množstvom značkových obchodov, značiek luxusných aj bežných, ale aj rôznych iných obchodov ako dekoračné obchody, aromaterapia, atď. Je tu aj Oriental Basar, čo je veľmi dobrý obchod hlavne pre turistov, ak plánujú prinisť niečo japonské domov ako keramiku, kimono, yukatu, a rôzne čačky-mačky. 

Tokyo Tower

Je vernou kópiou Eiffelovej veže s tým, že tokijská verzia je vyššia. Japonci ju chápu ako symbol Tokia. Dá sa tu vyjsť na rozhladňu a pokochať sa pohľadom na Tokio.

Odaiba

Ostrov, ktorý bol vytvorený umelo pôvodne z tokijského odpadu. Ale netreba sa báť, nesmrdí to tam Smile. Na Odaibu vedie z “pevniny” Rainbow bridge, slávny ostrov, ktorý je pekný hlavne večer. Takisto celkový pohľad z Odaiby na centrum Tokia je skvelý hlavne večer. Okrem toho sa japonci nezapreli v kopirovani ani tu, lebo aj tu si priniesli kúsok sveta. Stojí tu totiž americká socha slobody! Ak by vám pršalo jeden deň a máte radi zábavné parky, tak môžte tento deň stráviť práve tu na Odaibe. Je tu complex nazvaný Vega, kde sú 3D kolotoče, vnútorná menšia horská dráha a kopec automatov (japonci miluju automaty!). Ak vás láka nakupovanie, tak Odaiba je skvelá aj na to, hlavne si nenechajte v takom prípade ujsť Venus Palace complex, kde sa ocitnete zrazu v historickom talianskom mestečku a obloha nad vami (strop vo forme oblohy) sa bude menit podľa času, čiže ráno bode svetlo a slnečno a večer bude prítmie a budú nad vami svietiť hviezdy a mesiac! Vraj aj táto sranda je skopírovaná a original by mal byť niekde v Las Vegas (neviem, nebola som tam, ale tak sa hovori). Okrem toho je na Odaibe aj obrovská Toyota showroom, kde môžete vidieť a zajazdiť si na všetkých typoch toyoty, ktoré sa predávajú v japonsku (a je ich viac, ako si viete predstaviť). Posledným ťaháčom na Odaibu sú japonské kúpele, alebo onsen, nazvané Tokyo Monogattari. Je to jedinečná možnosť ako zakúsiť japonské kúpele, ak vám náhodou už počas zvyšných dní na ne nezvýši čas.

Roppongi

Zábavná štvrť Tokia, ale hlavne pre cudzincov. Cez deň tu neodporúčam ísť, lebo tu nič nie je, ale večer, ak sa chcete niekde zabaviť, zatancovať si, prípadne pokecať s inými cudzincami, tak toto je na to najlepšie miesto. Večer je tu 80% cudzincov, a japonci Roppongi považujú za jednu z najnebezpečnejších štvrtí Tokia. Nakoľko je tu väčšina cudzincov, tak si je tu naozaj lepšie dávať pozor na svoje veci. Roppongi hills je dominantou Roppongi, sú tam skvelé reštaurácie, dobré obchody a veľa ofisov veľkých firiem. 

HAKONE


Hakone je rekreačná oblasť pri Tokiu, hlavne pre tokijčanov. Japonci chodia do Hakone obdivovať horu Fuji a zároveň stráviť nejaký čas v onsene, čiže japonských kúpeľoch. V Hakone možno vidieť jasný dôkaz toho, že Japonsko je skutočne súčasťou seizmicky najaktívnejšej oblasti (tzv. Pacific Ring of Fire) priamo v Owakudani. Owakudani je pre našinca naozaj zážitok, lebo tu môžete vidieť ako sa parí zo zeme, ktorá je na niektorých miestach úplne horúca, ako zo zeme vyvierajú vrelé sírovité pramene a vzduch páchne sírou. Tu si môžete dať aj slávne Black Egg (čierne vajce), ktoré je uvarené v prírodnom jazierku vytvorenom horúcou vodou. Tým že je tá voda sírová sa vajce zafarbí na čierno a legenda hovorí, že jedno vajce predĺži človeku život o 7 rokov! Smile

Ak chcete mať jeden z údajne najlepších pohľadov na horu Fuji, tak sa vydajte k jazeru Ashinoko, kde sa môžete aj previezť pirátskou výletnou loďou (prečo pirátskou v Japonsku, to sa ma nepýtajte, v Japonsku je veľa takých zvláštnych veci Smile).

Pre nadšencov onsenov, ale aj pre tých menej nadšených, určite odporúčame zájsť do jedného z mnohých onsenov a zažiť to, čo je pre väčšinu japoncov absolútne neodmysliteľnou súčasťou ich života. Yumoto onsen (rovnako sa volá aj vlaková zastávka na Odakyu trati) je jedným z najznámejších onsenov v Japonsku. Ak môžte, skúste práve tento, určite nebudete sklamaní (skúste tam ale ísť počas pracovných dní, lebo cez víkend a sviatky je tento onsen doslovne prepchatý). 

Do Hakone sa môžete vydať na jednodňový výlet, alebo tam môžete prespať a stráviť tam dva dni, ak vám to čas dovolí. Na cestovanie do Hakone sa vyplatí Odakyu pass, v ktorom sú zahrnuté všetky možné spôsoby dopravy v Hakone. Naozaj ho odporúčame. 

KAMAKURA


Kamakura je skvelou destináciou pre tých, ktorí nemajú čas ísť do Nikka alebo Kyóta. V Kamakure budete mať aspoň trochu pocit “skutočného Japonska”. Je to oblasť na juh od Tokia, asi 1 hodinu vlakom a ako stvorená na jednodňový výlet. Kamakura je zaujímavá hlavne svojimi budhistickými chrámami, šintoistickým svätyňami a slávnym Veľkým Budhom (Daibutsu). 

Rutinnou turistickou trasou je vybrať sa zo stanice k Tsurugaoka Hachinamgu svätyni, čo je najväčšia svätyňa v Kamakure a pre japoncov je veľmi dôležitá (už si nepamätám presne prečo). Ak budete mať šťastie a bude zrovna šťastný deň podľa japonského kalendára, tak môžete vidieť aj tradičnú japonskú šintoistickú svadbu. Kým sa dostanete k svätyni, prejdete cez uličku plnú suvenírových obchodov, reštaurácií a obchodov s japonskými maškrtkami. Bez zastavenia trvá cesta k svätyni asi tak 10-15 minút, ale určite vám to nedá sa nezastaviť, neskúsiť niektoré maškrty (majú veľa ochutnávok všade), nekúpiť si nejakú malú blbosť na pamiatku, takže tam môžete kľudne stráviť aj vyše hodiny. Po svätyni sa väčšina turistov vyberie k Veľkému Budhovi, ktorého socha je naozaj obrovská. Dá sa tam ísť peši, ale trvá to pomerne dlho, lepšie je možno nasadnúť na autobus. Ak už máte dosť pozerania pamiatok, tak sa môžte vybrať peši k moru, od Veľkého Budhu to je asi tak 20 minút peši s tým, že cestou sa môžete zase občerstviť v niektorých pouličných občerstveniach. More v Kamakure je vzhľadom na čistotu vody skôr na pozeranie ako na kúpanie sa, hoci v lete sa tam ľudia chodia kúpať. Počas celého roka tam ale chodí veľa surfistov. Je celkom príjemné posedieť si po celodennom chodení na pláži, zajesť si niečo a len tak pozerať na more. 

Ak chcete vidieť niečo iné ako len tieto hlavné turistické miesta, tak odporúčame vystúpiť v Kitakamakure a pešo prejsť smerom k stanici Kamakura. Po oboch stranách sa nachádza niekoľko chrámov a svätýň, ktoré sú menej známe, ale istým spôsobom možno ešte krajšie a zaujímavejšie. 

NIKKO


Nikko je veľmi malé mestečko v Japonsku, asi tak 2 hodiny smerom na severo-východ od Tokia. V samotnom meste nie je naozaj čo vidieť, ale na okraji sa nachádza obrovský komplex budhistických chrámov a šintoistických svätýň, ktoré každoročne lákajú davy turistov. Tento komplex je naozaj hodný návštevy, obzvlášť, ak nemáte čas si zájsť do Kyóta. Naozaj ho vrele odporúčame. 

Nikko je významné hlavne ako náboženské centrum počas Tokugawa éry a ako miesto posledného odpočinku druhého najslávnejšieho a najmocnejšieho človeka v Japonsku – šogúna Tokugawu Ieyasu a jeho vnuka Iemitsu. Toshogu svätyňa, Rinnoji chrám a Futarasan svätyňa patria pod Svetové dedičstvo UNESCO. Toshogu je asi najviac vyzdobená svätyňa v Japonsku a je naozaj úžasná. Furatasan svätyni patrí aj preslávený Shinkyo Bridge (svätý most), červený most cez rieku Daiya, ktorým mohol v minulosti prejsť iba cisár. Tento most je považovaný za jednu z najúžasnejších stavieb Japonska hlavne pre svoju jednoduchú eleganciu, ktorá je v dokonalom kontraste s okolitou zeleňou. K Furatasan svätyni odtiaľto vedie aj menší céderový lesík, z ktorého niektoré stormy sú japoncami uctievané ako posvätné stromy .

Ak si pamätáte kedysi dávno jednu z reklám firmy Panasonic, kde vystupovali tri opice a jedna sa tvárila, že nepočuje, druhá, že nevidí a tretia, že nehovorí, tak inšpirácia na tento klip prišla práve z Nikka, kde môžete vidieť original týchto opíc (mimochodom, pre Japoncov majú kultúrny význam). Okrem toho sa tu tiež nachádza vyrezávaná freska Nemuri neko (spiaca mačka), ktorá je národným bohatstvom Japonska, majúca veľký význam pre japonskú kultúru a celkovo inširuje táto freska nielen japonských, ale vraj aj nejaponských umelcov po celom svete. 

Nikko je okrem toho aj rekreačnou oblasťou, je tu krásna príroda a veľmi slávny vodopád Kegon a Chuzenji jazero. Určite sú to veľmi pekné miesta, v prípade iba jednodňového výletu do Nikka by som určite odporúčala stráviť radšej celý deň v komplexe ako chodením po prírode. Ale zase na druhej strane, každý sme iný a očakávame od nášho spoznávania niečo iné. 

Pre milovníkov onsenov odporúčam neďaleko sa nachádzajúci slávny Yumoto onsen Smile

KYÓTO

Ak vám to čas čo len trochu dovolí, a financie tiež, určite neoddíďte z Japonska bez návštevy Kyóta. Kyóto reprezentuje “staré Japonsko”, nachádzajú sa tu najkrajšie chrámy a svätyne Japonska, má neskutočnú atmosféru, sú tu najznámejšie zen-budhistické záhrady Japonska a ak budete mať šťastie, môžete dokonca stretnúť Geiko (učnicu geiše). Kyóto je úžasné, určite sa stane jedným z najlepších zážitkov na vašej ceste Japonskom. Kyóto VEĽMI odporúčame!

Kyóto je od Tokia vzdialené asi 2 hodiny šinkansenom. Bolo by dobré si naň vyhradiť aspoň tri dni. Ak si ho chcete skutočne užiť a vychutnať, tak odporúčame take 4-5 dní. Naozaj sa nebudete nudiť. Pravda, ak vás zaujíma japonská kultúra, chrámy, svätyne, záhrady a pôvodná architektúra. 

Samotné Kyóto ako mesto nie je ničím zaujímavé. Nechceme nikoho uraziť, kto tu žije, ale naozaj v strede mesta okrem pár pamiatok nie je veľa čo vidieť. Všetky poklady Kyóta sú umiestnené po okraji mesta, tiahnuc sa po okraji a vytvárajúc tak akoby pomyselnú “historickú ohradu” okolo teraz už viac-menej moderného stredu mesta. 

To be continued ......